Reklam
Reklam

Özer: Esenyurt Halkının Hakkını Her Daim Gözeteceğiz

Haziran ayı belediye meclis toplantısında konuşan Başkan Özer, tasarruf tedbirlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Esenyurtluların hakkını ve hukukunu asla göz ardı etmeyeceğini ifade eden Prof. Özer; “Bu kentin kaynakları yine bu kentin vatandaşlarına hizmet için kullanılacak.” dedi.

Özer: Esenyurt Halkının Hakkını Her Daim Gözeteceğiz
  • Yayınlanma6 Haziran 2024 01:30

Esenyurt Belediyesinin Meclis toplantısının 1. birleşiminin 1. oturumu önceki gün parti guruplarının bir araya gelmesi ile yapıldı. Belediye binasındaki Meclis salonunda gerçekleşen toplantıda, Esenyurt Belediye Başkanı Prof. Dr. Ahmet Özer, tasarruf tedbirlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Göreve geldiği günden bu güne hayata geçirdiği çalışmalara da değinen Prof. Dr. Özer, Esenyurt halkının hakkını ve hukukunu her daim gözeteceğini ifade ederek ilçeyi ranta ve talana teslim etmeyeceğinin altını çizdi.

 

“Halkın Olanı Halka Vereceğiz”

 

Esenyurt halkına daha iyi hizmet verebilmek amacıyla belediyede mali bir disiplin sürecine girdiklerini ifade eden Prof. Dr. Ahmet Özer şunları söyledi; “Belediyemizde tam bir mali disiplin sürecini başlatıyoruz. Tüm harcamalarımızın fayda maliyet analiziyle kontrolünü sağlamaya başladık. Bazı harcamaları sonlandırdık ve sonlandırmaya devam ediyoruz. Zaten tasarruf tedbirleri de bunu gerektiriyor. Resmi araç kullanımı, yapım işleri, kültür organizasyonları ve kırtasiye malzemesi alımlarında verimliliği ve hizmet kalitesini sağlamaya çalışıyoruz. Bir yandan harcamalarda tasarrufa giderken diğer taraftan gelir işlerinde kayıp ve kaçağı önleme çalışmalarımız sürüyor. Bu kapsamda tüm belediye gelirlerini etkin ve verimli bir hale getirebilmek için gelirler müdürlüğünü kuruyoruz. Bu müdürlüğün koordinasyonunda vergi gelirleri, harç gelirleri, işgaller, kiralamalar, kaçak inşatlar, ruhsatsız iş yerleri gibi birçok konuda çalışmalar yer alacak. Bunun neticesinde belediyemizin gelirlerini artırmış olacağız. İnanıyorum ki Esenyurt’un bu bereketli toprakları, bu kentteki tüm vatandaşlarımıza hizmet etmemizi gerektirecek bir geliri sağlayacaktır. Ancak bu denetimler garibana, küçük esnafa yapılacak sanılmasın. Bu noktada asıl çalışma alanımız, bu kentte faaliyette bulunan ancak vergi verme yükümlülüğünü yerine getirmeyip usulsüz olarak zenginleşenler olacaktır. Vatandaşlarımızın hakkı olan paraların alınmasına yönelik gelir artışı çalışmalarını başlatıyoruz. Bu kapsamda halkın olanı halka vermek için ne gerekiyorsa yapacağımızı bilmenizi isterim.”

 

“Yıldız Aşevimizin Bütün Eksikleri Hızla Gideriliyor”

 

Görevi devraldığından bu zamana kadar yapmış olduğu çalışmalara da değinen Başkan Özer; “Nisan ayından itibaren 13 mahallemizde 11.228 ton asfaltlama çalışması yaptık. 157 ayrı noktada 3.800 ton asfalt yama çalışması tamamlandı. 35 mahallemizde 130 ayrı noktada 29.500 metrekare kaldırım imalatı ve tamiratı gerçekleşti. 20 adet tenteli araç ile yaşanan bozulmalara sahada aktif olarak müdahale etmeye devam ediyoruz. İlçede trafik akışını rahatlatmak adına 7 adet geometrik düzenleme ve kavşak projesi yapıldı. 11.260 metre yol, refü ve bordür boyama çalışması, 54 adet engelli otopark çizgileri tamamlandı. Yıldız Aşevimizin bütün eksikleri ise hızla giderilmeye devam ediyor. İncirtepe Et ve Kuru Gıda Paketleme ve Depolama Tesisi ve Tanzim Satış Mağazalarını kısa süre içerisinde hizmete açacağız” dedi.

 

“Esenyurt’a 14 Park Kazandırılacak”

 

Temiz ve yaşanabilir Esenyurt mottosu ile ilçenin her yanında temizlik çalışmalarına hız kazandırdıklarını belirten Prof. Özer; “Bizim Esenyurt’ta gerçekleştirmek istediğimiz hedeflerden biri Esenyurt’u barış ve kardeşlik şehri haline getirmektir. Bu bizim siyasal hedefimizdir. İkincisi, bir ilçe belediyesinin en temel fonksiyonu olan temizlik, yol ve park bahçe işinde fark yaratmaktır. Temizliği belirli bir noktaya kadar getirdik ama hâlâ benim istediğim noktada değiliz. 70 caddeyi daha asfaltlamayı düşünüyoruz. Hedefimiz 1 yıl içerisinde 100.000 ton asfalt dökmektir. Bu çerçeve içerisinde İBB ile de bir uyum ve iş birliği içerisinde çalışıyoruz. Onlardan da zaman zaman bir takım destekler alıyoruz. Bunun için de kendilerine teşekkür ediyorum. Ayrıca Akçaburgaz Mahallemizde bir park açılışı yaptık. 14 tane ayrı noktada daha park yapım çalışmaları devam ediyor. Bu parklarımızı kısa zamanda halkımızın hizmetine sunacağız” dedi.

 

“Kültür ve Sanat Şehri Esenyurt”

 

Sosyal belediyecilik alanında yapmış olduğu çalışmalara ilişkin açıklamalarda da bulunan Başkan Özer şunları söyledi:  “Sosyokültürel alanda İşletme ve İştirakler Müdürlüğümüz bünyesinde 65.000 vatandaşımızı hizmetle buluşturduk. Kültür merkezlerimizdeki salonlarımızda 70 program düzenlendi. Sağlık İşleri Müdürlüğümüz bünyesinde ise nisan ayı boyunca 4.120 seans sağlık hizmeti verildi. 3.700 vatandaşımıza evde sağlık hizmeti, 3.500 vatandaşımıza da ambulans ile nakil hizmeti verdik. Hastalarımızın bir kısmını da evlerinde ziyaret ettim. Kültür Müdürlüğümüz bünyesinde nisan ayından bu güne çeşitli alanlarda programlar, etkinlikler gerçekleştirildi. Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğümüzce bu güne kadar 6.860 adet erzak kolisi yardımı yaptık. 18 adet beyaz eşya yardımı, 77 adet mobilya yardımı ve 11.685 aileye aylık gıda kartı verdik. Özetlemek gerekirse; temiz, yeşil ulaşılabilir, alt yapısı ve üst yapısı düzenlenmiş bir Esenyurt için çalışıyoruz.”

 

 

Reklam
Reklam