Reklam
Reklam

NewsLabTurkey Doğu’da yerel medya ve meslek birliklerini yazdı

Türkiye’de ve dünyanın birçok yerinde dayanışmaya ve örgütlenmeye en çok ihtiyaç duyulan mesleklerden birisi de gazetecilik. Gazeteciler, sorunlarını aşmak ve dayanışmayı güçlendirmek için farklı sivil toplum örgütleri çatısı altında bir araya gelmeye çalışıyor. Dernekler Bilgi Sistemi (DERBİS) verilerine göre Türkiye’de 122.110 dernek bulunuyor. Mesleki ve Dayanışma Dernekleri 38.165 (%31,25) ile listenin başında bulunuyor. Peki gazeteciler […]

NewsLabTurkey Doğu’da yerel medya ve meslek birliklerini yazdı
  • Yayınlanma30 Haziran 2022 14:40

Türkiye’de ve dünyanın birçok yerinde dayanışmaya ve örgütlenmeye en çok ihtiyaç duyulan mesleklerden birisi de gazetecilik. Gazeteciler, sorunlarını aşmak ve dayanışmayı güçlendirmek için farklı sivil toplum örgütleri çatısı altında bir araya gelmeye çalışıyor. Dernekler Bilgi Sistemi (DERBİS) verilerine göre Türkiye’de 122.110 dernek bulunuyor. Mesleki ve Dayanışma Dernekleri 38.165 (%31,25) ile listenin başında bulunuyor.

Peki gazeteciler yeteri kadar örgütlenebiliyor mu? Mesleki dernekler gazetecilerin sorunlarında nasıl bir rol oynuyor? Gazetecilerin ve mesleki örgütlerin beklentileri neler?

Bu soruları Doğu Anadolu Bölgesi’nde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının başkanları ve bu bölgede çalışan gazetecilerle konuştuk.

Iğdır’dan Murat Akkuş, Muş’tan Emrullah Özbey ve Azat Özkahraman, Ağrı’dan Hüseyin Arslan, Van’dan Fatih Sevinç ve Hakkâri’den Mimar Kaya yerel medyada sivil topluma dair görüşlerini NewsLabTurkey ile paylaştı.

Haberin devamını okumak için: NewsLabTurkey

Reklam
Reklam