DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
SON DAKİKA
hava

Kamu Şefleri 3600 Ek Göstergede kararlı mücadelesine devam ediyor

Son Güncelleme :

30 Eylül 2022 - 16:01

Kamu Şefleri 3600 Ek Göstergede kararlı mücadelesine devam ediyor

Kamuda yönetici olarak görev yapan Kamu Şefleri tüm yönetici kadrolarına 3600 Ek gösterge verilirken kendilerinin kapsam dışında bırakılmasına tepki göstererek sosyal medyada oluşturdukları Kamu Şefleri Platformunda toplanarak seslerini Hükümete duyurmaya çalışıyor. Kendilerinin de Cumhurbaşkanlığı kararnamesinde yönetici olarak tanımlandıklarını, kamuda iş yükü açısından en ağır iş yüküne sahip olduklarını, yüklenen sorumluluk karşısında 3600 Ek Gösterge düzenlemesinin dışında bırakılmalarına tepki göstererek Hükümetten 3600 Ek Gösterge Düzenlemesinin revize edilmesini istiyor.

Platform Yürütme Kurulu Başkanı Duran Yılmaz yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Şefler; kamuda memur kadrolarında belirli bir süre görev yapan üniversite mezunu personel arasından kurumların Görevde Yükselme Sınavları sonucunda başarı gösterip “Yönetici” kadroya geçiş yapan ve Yönetim Hizmetleri Grubunda görev yapan kamu görevlileridir.

Kamu kurumlarında iş ve işlemler öncelikle Şeflerin sevk ve idaresiyle yürütülmektedir. Memurların koordinasyonundan tutun da kurumdaki tertip-düzen, nizam-intizama kadar işleri çekip çeviren, vatandaşla doğrudan muhatap olan, sorunları çözen öncelikle ve genellikle Şeflerdir.  Şefler, konumları gereği işlerinin en iyisi olmak ve memurla amir arasında köprü görevini en iyi şekilde yürütmek zorundadır. Memur mesai saatini takip ederken, Şefler işin sahibi gibi hareket eder. Mesai mefhumu yoktur.

Üstelik müteselsil sorumluluğu gereği cezai müeyyidelerde memurlarla birlikte sorumlu tutulanlarda Şeflerdir. İlk müracaat makamı olarak vatandaşın kırgınlığı ve kızgınlığını göğüslemek, Kanun, Tebliğ, Yönetmelik, Genelge vs. analiz ederek memurlara anlatmak, uygulamada yaşanan sorunları üst makamlara iletmek de Şeflerin görevidir.

Mevzuatların yetersiz kaldığı yerde ceza alma olasılığını bile bile inisiyatif alarak vatandaşın işini çözmeye çalışanlar da Şeflerdir. Tecrübe ve bilgi birikimleriyle astlarına eğitim vermek, onlara bürokrasiyi ve kurallarını öğretmek de, bazen katı talimatları yumuşatarak memurlara ulaştıran da yine Şeflerdir. Amirlerin gerek mevzuat konusunda, gerekse evrak veya sorun geçmişiyle ilgili ilk bilgi aldığı ve arşiv merkezi yine Şeflerdir. Kısacası Şefler; kurumların hafızası, ilk çözüm merkezi, astlarını eğiten, üstlerini bilgilendiren, koordinasyonu sağlayan, Devlet aidiyetine sıkı sıkı bağlı Yönetici konumunda kamu görevlileridir.

Tecrübemizle memurlarımızı  yetiştiren, tüm iş ve işlemleri koordine eden, bilgi birikimimizle amirlerimizi de bilgilendiren birife eden biz olduğumuz halde 3600 Ek Gösterge düzenlemesinin dışında bırakılmamız bizi derinden üzmüştür.

Cumhurbaşkanlığı Makamı tarafından düzenlenecek Kararname ile Kamu Şeflerinin mağduriyetinin giderilebileceği gibi, kamuoyunda gündemde bulunan ve Ekim ayında Türkiye Büyük Millet Meclisine gelmesi Planlanan Kamu Görevlileri ile ilgili Torba yasa içine küçük bir madde eklenerek, 3600 Ek Gösterge verilmesi Şeflerin yüzü bir nebze güldürecektir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın hakkaniyet konusunda hassas olduğunu biliyoruz. Bizimle ilgili bu mağdur edildiğimi bilmesi durumunda sorunun çözüleceğini düşünüyoruz. 3600 Ek Gösterge düzenlemesinde Cumhurbaşkanımıza yetki verilmiştir. Bu yetki çerçevesinde çıkarılacak bir kararnameyle sorunun giderilebileceği gibi, Ekim Ayında çıkması beklenen Torba yasa kapsamında küçük bir madde düzenlemesiyle biz Şeflerin mağduriyeti giderilecektir.”

Kamu Şefleri Twitter ve diğer sosyal medya üzerinde etkinlik düzenlerken diğer yandan destek talebiyle taşrada çalışmalarını yürüten Milletvekilleri ile temaslarda bulunuyor.