Reklam
Reklam

İstanbul Milletvekili Doğan Demir’den ilk soru önergesi: Hacı Bektaş Veli Dergâhı için de yapılacak mıdır?

Gelecek Partisi İstanbul Milletvekili Doğan Demir, Meclis’te ilk soru önergesini verdi. Doğan Demir soru önergesinde Hacı Bektaş Veli Dergâhı’nın halka iade edilmesi gerektiğini belirtti. Soru önergesi şöyle: Nevşehir’in Hacı Bektaş ilçesinde bulunan Aleviler tarafından ser çeşme olarak tanımlanan Hünkâr Hacı Bektaş Veli Dergâhı geçmişten bu yana Alevilerin başta gelen inanç ve öğreti merkezlerinden biri olmuştur. […]

İstanbul Milletvekili Doğan Demir’den ilk soru önergesi: Hacı Bektaş Veli Dergâhı için de yapılacak mıdır?
  • Yayınlanma18 Haziran 2023 19:34

Gelecek Partisi İstanbul Milletvekili Doğan Demir, Meclis’te ilk soru önergesini verdi. Doğan Demir soru önergesinde Hacı Bektaş Veli Dergâhı’nın halka iade edilmesi gerektiğini belirtti.

Soru önergesi şöyle:

Nevşehir’in Hacı Bektaş ilçesinde bulunan Aleviler tarafından ser çeşme olarak tanımlanan Hünkâr Hacı Bektaş Veli Dergâhı geçmişten bu yana Alevilerin başta gelen inanç ve öğreti merkezlerinden biri olmuştur. Dergâh içerisinde Pir Evi, Mihman Evi, Dergâh Avlusu gibi Alevi literatüründe geçen isimlendirmelerle bölümler yer almaktadır. 1925 yılında Tekke ve Zaviyelerin kapatılması ile birlikte 1964 yılına kadar kapalı olan Dergâh, o tarihten sonra Vakıflara devredilerek “Müze” adıyla açılmıştır. Yüzyıllardır bu kadim coğrafyada yaşamış, kardeşlikten ve barıştan yana olmuş Alevi toplumunun eşit yurttaşlık taleplerine artık kulak tıkanmamalıdır.

Alevi toplumu, Alevi kurum ve kuruluşları defalarca Hacı Bektaş-ı Veli Türbesinin de içerisinde bulunduğu Hacı Bektaş-ı Veli Dergâhı yani Ser çeşmenin müze statüsünden çıkarılarak, tarihi dokusu korunarak halkımızın ziyaretine, cem ibadetimize ve Alevilere iade edilmesini talep etmiştir.

Nasıl ki Ayasofya Müze statüsünden çıkarılarak halkımızın ibadet ve ziyaretine açılmışsa aynı yetki ve karar kullanılarak Alevilere ait dergahlarında halka açık hale getirilmesi gerekmektedir.

Alevilerin ibadet şekli cem iken dergâh içerisinde caminin ibadete açık olup dergâhın diğer mekanlarının müze olarak sadece mesai saatleri içerisinde ziyaret edilmesi kabul edilemez bir işleyiştir. Alevilerin ibadet şekli cem ve ibadet yeri ise cemevleridir.

Alevilerin ibadethanelerinin ve dergahlarının Alevilere yani gerçek sahiplerine iade edilmesi eşit yurttaşlık temelinde bir haktır.

Alevilerin tarihsel ibadethaneleri; dergahlar, cemevleri ve açık alandaki ziyaret yerleridir. İbadethanelerimizin ve dergahlarımızın halkımıza iade edilmesi gerekmektedir.

Hiçbir yasa veya kanun değişikliğine gerek kalmadan yakın geçmişte Ayasofya örneğinde olduğu gibi Hacı Bektaş-ı Veli Dergahı içinde aynı karar alınabilecek durumdadır.

Bu bağlamda;

 

  1. Hacı Bektaş Veli Dergahının içindeki caminin ibadete açık olup dergâh içerisinde Alevilerin ibadet şekli olan cemi gerçekleştirememelerinin sebebi nedir?
  2. Alevi toplumu, Alevi kurum ve kuruluşları kendi ibadet yerlerinin cemevi ve ibadet şekillerinin cem olduğunu her fırsatta dile getirmelerine rağmen, sürekli bu konuda Alevileri kendilerine ait olmayan ibadethanelere yöneltmenin, cemevlerinden uzak tutmaya çalışmanın anlamı nedir?
  3. Ayasofya için alınan karar ve düzenleme Alevilerin inanç merkezi olan Hacı Bektaş Veli Dergâhı için de yapılacak mıdır?
Reklam
Reklam