Reklam
Reklam

İngiltere Vize Başvurusu

İngiltere vize başvurusu yapacak vatandaşlar öncelikle hangi vize türünü alacağına ve seyahatinin süresine karar vermelidir. Çünkü İngiltere, diğer ülkelere kıyasla kendine özgü vize prosedürleri uygulamaktadır. Bu bağlamda vize süresini başvuru sahipleri kendi seçebilir. Vize ücretleri, seçilecek vize türüne ve seyahat süresine göre değişiklik gösterir. Vize işlemlerini başlatacak kişiler öncelikle ülke tarafından talep edilen kriterleri sağlamalıdır. […]

İngiltere Vize Başvurusu
  • Yayınlanma28 Mart 2023 14:28

İngiltere vize başvurusu yapacak vatandaşlar öncelikle hangi vize türünü alacağına ve seyahatinin süresine karar vermelidir. Çünkü İngiltere, diğer ülkelere kıyasla kendine özgü vize prosedürleri uygulamaktadır. Bu bağlamda vize süresini başvuru sahipleri kendi seçebilir. Vize ücretleri, seçilecek vize türüne ve seyahat süresine göre değişiklik gösterir.

Vize işlemlerini başlatacak kişiler öncelikle ülke tarafından talep edilen kriterleri sağlamalıdır. Daha önce yurtdışına çıkılmamış, vize alınmamış bir pasaport ile İngiltere vizesi almaya çalışmak kolay olmayacaktır. Vize almak isteyenlerin daha önce yurtdışına seyahat etmiş ve bunların pasaporta işlenmiş olması gerekmektedir. Ayrıca kişilerin belirli bir süredir sigortalı olarak aynı işte çalışıyor olması da bir diğer kriterdir. İşverenler statüsündeki kişilerden, İngiltere vize işlemleri esnasında matrahlı vergi levha ibrazı istenir.

İngiltere vizesi, en zor alınan vizelerden biridir. Ancak evraklar eksiksiz şekilde teslim edildiğinde ve başvuru koşulları sağlandığında vize alım süreci olumlu şekilde sonuçlanacaktır.

İngiltere vize başvurusunu gerçekleştirmeden önce seyahat süresi ve amacını netleştirmek faydalı olacaktır. Acil durumlar için vize ihtiyacı duyduğunuzda 24 saat ile 5 gün arasında sonuçlanan vize kategorisi de vatandaşların hizmetine sunulmuştur.

İngiltere Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İngiltere vizesi alabilmek için öncelikle online başvuru formunu doldurmak ve bu formda verilecek bilgilere göre belirlenecek evrak listesini hazırlamak gerekmektedir. İngiltere Konsolosluğu, farklı amaçlara yönelik olarak alınacak vize kategorileri için farklı prosedürler uygular. Bu belgeler kişilerin özel durumu, genel durumu, mali durumu ve iş durumuyla ilgili sahip olduğu nitelikleri özetlemektedir. Bundan dolayı ilk aşamada oluşturulacak başvuru formunda, istenen bilgilerin doğru ve eksiksiz şekilde girilmesi kritik önem taşır.

İngiltere vize evrakları vize tipi, seyahat süresi ve kişilerin özel durumlarına göre değişse de tüm kategorilerde talep edilen ortak evraklar;

  • İngiltere vize başvuru formu,
  • Pasaport: Pasaportta kimlik bilgileri net olarak teyit edilmelidir. Ayrıca pasaportun, seyahat bitiminden itibaren 6 ay daha geçerliliğini koruyacak olması şarttır.
  • Her bilgiyi açık şekilde gösteren güncel tarihli tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,
  • Seyahatin süresi, tarihi ve planlamasının kaleme alındığı vize talep dilekçesi,
  • Seyahat sigortası,
  • Vize ücret dekontu,
  • İş ya da ziyaret amacına yönelik olarak seyahat edecek olanlar için, karşı tarafın gönderdiği davet mektubu,
  • İkametgah belgesi,
  • Biometrik fotoğraf olarak belirlenmiştir.

İngiltere Vize Randevusu Neden Önemli?

İngiltere vize başvurusu, aşama aşama yerine getirilmesi gereken işlemlerden oluşur. Online formu dolduran kişilerin, biyometrik kayıt için randevu alması gerekmektedir. Randevu, İngiltere Konsolosluğu işlem yoğunluğuna göre verilir. Başvuru sahiplerinin, randevu günü ve saatinde parmak izi kaydını oluşturmak adına bizzat gelmesi zorunludur.

İngiltere vizesi almak için daha önce kayıt oluşturulmuşsa bile, sonraki vize alım işlemlerinde yine aynı şekilde biometrik kayıt yaptırılması gerekecektir. Başvurular vize merkezi aracılığıyla yapılırsa, biometrik kayıt işin randevu alım işlemleri, danışmanlar tarafından yapılacaktır. Vize merkezi yetkilileri ayrıca, parmak izi kaydı esnasında başvuru sahibine eşlik ederek süreci kolaylaştırır.

İngiltere Vize Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

İngiltere vize başvurusu sonuçlanma süresi, vize türüne göre değişiklik gösterir. Ayrıca konsolosluğun yoğunluğu, resmi tatil günleri ve diplomatik ilişkiler de, vize sonuçlanma süresine etki eden faktörlerdir. Gerekli belgeler eksiksiz şekilde hazırlanıp teslim edildikten sonra değerlendirme süreci başlar ve 15 iş günü içinde vize başvurusu sonuçlanır. Aslında işlemlerin sonuçlanma süresi, bir nevi başvuru sahibinin kendi elindedir.

Başvuruların seyahat tarihinden en az bir ay önce başlatılması, başvuru formunun eksiksiz şekilde doldurulması ve istenen evrakların hazırlanarak randevu zamanında vize merkezinde bizzat bulunulması, çıkış süresini olumlu yönde etkileyecektir. İngiltere vize başvuruları, seyahatin gerçekleşeceği tarihten 3 ay öncesine kadar yapılabilir. Tüm evraklarını hazırlayan, vize ücretini yatıran ve teslim edenler, sadece 15 günlük sonuçlanma süresini bekleyecektir.

https://www.vizemerkezi.com/ingiltere-vizesi/

Reklam
Reklam