Reklam
Reklam
Reklam

Doç. Kaynar’dan Muşspor’a destek çağrısı

Muş Alparslan Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ömer Kaynar’dan Muşspor’a destek çağrısı. Kaynar Muşspor’la ilgili kaleme aldığı yazıda önemli tespitlerde bulundu. Kaynar’ın açıklamaları şöyle: 2021 yılında Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat hocamızın desteğiyle Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alper Karadağ’ın öncülüğünde kentte ilk kez “Muş Futbol Çalıştayı” […]

Doç. Kaynar’dan Muşspor’a destek çağrısı
  • Yayınlanma10 Kasım 2022 15:55

Muş Alparslan Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ömer Kaynar’dan Muşspor’a destek çağrısı.

Kaynar Muşspor’la ilgili kaleme aldığı yazıda önemli tespitlerde bulundu. Kaynar’ın açıklamaları şöyle:

2021 yılında Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat hocamızın desteğiyle Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alper Karadağ’ın öncülüğünde kentte ilk kez Muş Futbol Çalıştayı” başlığı altında bir çalıştay düzenledik. Bu Çalıştay aynı zamanda Türkiye’de bir üniversitenin ev sahipliğinde gerçeklen ilk çalıştay olma özelliğine sahiptir. Çalıştay’da, Muş’un futbol geçmişi, futbolunun geliştirilmesi, sporcu yetiştirilmesi ve sportif başarının sürdürülebilir hale getirilmesi için yapılması gerekenler birçok başlık altında ele alındı. İki gün süren çalıştayda; ’’Futbol Tesisleri, Futbolcu Kaynağı ve Amatör Futbol, Futbol Antrenörleri, Futbol Hakem ve Gözlemcileri, Futbol Kulüplerinin Yönetimi, Lige Katılan Futbol Kulüpleri ve Aktif Yaş Grupları, ‘Futbol Amatör Liginde Kaynaklar, Futbolda Profesyonelliğe Uzanan Yol’’ konuları ele alındı. Çalıştay’daözellikle Muşspor çatısı altında bir takımın kurulması ve bu takım ile profesyonel lige katılımın sağlanması, spor tesisleri ve futbol alt yapısı gibi konular üzerinde duruldu.

ÇALIŞTAYDA DİKKAT ÇEKİLDİ

Çalıştay sonrası Bölgesel Amatör Liginde (BAL) olan takımlarımızdan Muş Menderesspor 3. Lige yükselme maçları devam ederken Muş 1984 Muşspor kulübü çatısı altında isim değişikliğine gitti. Bu süreçte Bölgesel Amatör Lig (BAL) 1. Bölge 2. Grup’ta 33 puanla grubu lider tamamlayarak Trabzon’daki play-off maçında Elazığ Üniversitesi ve Bitlis Özgüzeldere’ye rakip oldu. İki maçta 4 puan toplayan temsilcimiz Muş 1984 Muşspor1.sırada yer alarak 3. Lig’e yükselme başarısı gösterdi. Böylece 18 yıl aradan sonra TFF 3. Lig’e yükselme başarısı gösterdi. Bu süreçte kulüp başkanı Maşallah Kandemir’in ilimiz açısından çok büyük emekleri ve gayretleri oldu.

NEVZAT KAYA VURGUSU

Açıkçası ilimizin 3. lige yükselen takımı yeni sezona girmek üzereyken henüz takım kurulmamış, transfer yapılmamış, ortada bir belirsizlik vardı. Böyle bir ortamda Muşspor ne zaman kurulacak, teknik ekip ne zaman oluşturulacak, futbolcu transferleri ne zaman yapılacak, kulüp transfer ücretini nasıl karşılayacak gibi pek çok soru herkesin kafasını kurcalarken Muş 1984 Muşspor kulübünün 3. lige yükselmesinde önemli katkısı olan, üstelik uzun yıllar Trabzonspor yönetiminde görev alan iş insanlarımızdan Nevzat Kaya kulüp başkanı oldu. Tüm Muşlular gibi bende bu gelişmeyi büyük sevinçle karşıladım. Daha önce Trabzonspor’un yönetimde yer alan tecrübeli yöneticilerden Nevzat Kaya, Trabzon’daki plaf-off maçlarında Muşspor yönetimine ve taraflarına ev sahipliği yaptı. Trabzonspor’un taraftarlarını da Muşspora destek vermesi için çaba sarf ederek bu katkısını perçinledi. Maçlar oynanırken Trabzonspor-Muşspor taraftarları adeta 2 kardeş takım gibi birbirleri lehine tezahürat yaparak oyuncuların motivasyonlarının ve performanslarının en seviyede olmasına katkı sağladı. Seyirci avantajını iyi kullanan Muşspor kulübü teknik ekip ve oyuncular maçı kazanmasını bilerek 3. lige yükseldi. Trabzon’da 3.lige yükselme maçları süresince gerek maddi ve gerekse de manevi desteklerini hiç esirgemeyen Nevzat Kaya,takımın 3.lige yükselmesinde büyük katkıları oldu. Bu başarıda Kulüp Başkanı Maşallah Kandemir’in, teknik direktörlük görevini yürüten eski milli sporcu Abdussamed Yiğit’in ve oyuncularımızın da payı çoktu. Trabzon’a takıma destek vermeye giden taraftarlarımız da unutulmazdı.

Trabzon’da şampiyonluğunu ilan eden Muşspor takımı, oyuncular, sporseverler vetaraftar gruplarınca şampiyonluk kutlamasına katıldı. Muş’ta İstasyon Caddesi boyunca iki kilometrelik yolu yaya ve araç konvoyu oluşturan heyecanlı Muşspor taraftarı meşaleler yakıp, halaylar çekerek şarkılar söyledi; korna sesleri, bayraklar eşliğinde “Şampiyon Muşspor” sloganları atarak şampiyonluğu doyasıya kutladılar. Bu kutlamaya katılan Vali’miz Doç.Dr. İlker Gündüzöz ve protokol üyeleri kalabalık grupla yürüyerek şampiyonluk sevincini paylaştı.

Göreve gelir gelmez kısa sürede futbolcu transferlerini yaparak takımı kuran yeni başkan, birçok spor kulübünde teknik direktörlük yapan ve alanında adıyla söz ettiren Serdar Sabuncu hocayı takımın başına getirdi. Takım yeni bir ruh ve güçlü bir motivasyon ile bundan sonraki maçlar için hazır hale gelmiş, yapacağı maçları ve kendilerini destekleyecek taraftarları bekliyordu.

İLK HAFTALARA DİKKAT ÇEKTİ

İlk hafta maçı izlemeye gelen taraftarlar özledikleri eski günlerine kavuşmanın sevincini yaşıyor, tribünde“Muşspor Muşspor” tezahüratı adeta yeri göğü inletiyordu. Kulüp başkanı Nevzat Kaya yönetimindeki Muşspor mücadele ettiği 3. grup’ta ligin ilk 6 haftasını namağlup lider tamamladı. Ziraat Türkiye Kupası ikinci tur karşılaşmasında köklü kulüplerden Eskişehirspor’u evinde 3-2’lik skorla mağlup etti. Saha içindeki başarılarını sosyal medyada da sürdüren Başkan Nevzat Kaya, profesyonel olarak kurduğu ve işlettiği sosyal medya platformu sayesinde ilimizin ve ilimizi temsil eden takımımızın tanıtımına büyük katkı sağladı. Öyle ki ligin henüz 8.haftası olmasına rağmen milyonlarca insanın Muş 1984 Muşspor’u resmi hesaptan görme imkânı oldu.3 Ekim Perşembe günü Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Sergi Salonu’nda, Cumhuriyet’in 100. yılı etkinlikleri kapsamında düzenlen “Şut ve Gol: Türk Futbol Tarihi Sergisi”nin açılışında Kulüp Başkanı Nevzat Kaya’nın yer alarak Muşspor’u tanıtması da çok önemliydi. Cumhurbaşkanlığı sergisinde formamızın sergilenmesinde Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’ın da katkıları oldu. Kanaatimce büyük meblağlar harcansa bile Muş’un tanıtımı bu denli profesyonelce ve başarılı bir şekilde yapılamazdı.

ALT YAPI ÖNEMLİ

Geçtiğimiz haftalarda Muşspor kulübü başkanı Nevzat Kaya’nın ilimiz futboluyla ilgili çok önemli açıklamaları oldu. Özellikle Muş’ta sporun tabana yayılması için futbol akademisi kurarak geleceğin futbolcularını yetiştirmeyi hedefleyen açıklaması son derece yerinde bir projeydi. Burada çok önemli bir konudan bahsetmek istiyorum: Kentimizde futbolda çok yetenekli olan sporcular, bilinçsiz antrenörler, yanlış antrenman programları,maddi imkânsızlıklar, üst ligde takım olmamasından dolayı amatörlükten çıkama gibi birçok sebepten ötürü kariyer basamaklarına henüz tırmanamadan spor hayatlarını noktaladılar, ya da harcandılar veya futbola küstürüldüler. İlin spor alt yapısı ve alt yapıdan yetişen futbolcu olmadığında ilin futbol takımı kısa vadede başarılı olsa bile uzun süre bunu koruyamaz, dağılır, gider. Bahsi geçen konular 18 yıl boyunca ilde problemlerin ana kaynağıdır. Muş Alparslan Üniversitesinin himayesinde gerçekleştirilen Muş Futbol Çalıştay’ının hedeflenen çözümlerin kısa sürede hayat bulmasındaki katkıları bölgemiz açısından sevindirici ve gelecek açısından ümit vericidir. Üniversitemiz imkanları ölçüsünde Muşspor’a mevcut spor tesislerini açmak, kulüp futbolcularının sportif performans ölçümlerin yapmak, öğrencilerimizi takıma destek amaçlı yönlendirmek gibi daha birçok konuda Muşspor’a destek olmaya hazır olduğunu belirtmek isterim.

İlimizin futbol takımının gerek altyapı çalışmalarını sürdürülme gerekse de ligde kalma ya da bir üst lige yükselmesi için her zaman maddi ve manevi desteye ihtiyaçlarının olduğu açıktır ve nice köklü kulüplerin maddi problemlerinden dolayı en alt liglere kadar düştüğü bir gerçektir. Bir kulüp başkanının kişisel gayretleri, harcamalar ve fedakârlıklarıyla başarı kısa vadede gelebilir fakat bu başarı ve istikrarı uzun süre mümkün olmadığını futboldan anlayan herkesiyi bilir. Konunun anlaşılması bakımından “Taşıma su ile değirmen yürümez” atasözü tam da bu konuyu özetlemektedir.

Muşspor güzel bir ivme yakalamışken, kulüp başkanı ve ekibi halkımızın güvenini kazanmışken; hayırsever ve saygın iş insanlarımız, ilin bürokrasileri, STK’lar, kurum yöneticileri, taraftar grupları, futbol sever hemşerilerimiz imkânları ölçüsünde kimisi maddi destek sağlayarak, kimisi forma ve bilet alarak, kimisi de gerek kendi sahasında gerekse de rakip sahada takımını yalnız bırakmayarak destek olması gerekir.

EL ELE VERELİM

İlimizin gelişmesi ve kalkınması adına mevcut potansiyellerimizi ortaya çıkarmak ve desteklemek hepimizin boyunun borcudur. Geçmişte Muş’ta kış sporlarına yönelik yatırımların yapılması gerektiğini, “Kurtik Kayak Merkezi İçin Muşlular El ele Vermeli “ başlıklı yazıyı kaleme aldım. Yazıda Milletvekilimiz Mehmet Emin Şimşek’in, dönemin Valisi Seddar Yavuz’un, bürokratlarımızın ve sivil toplum kuruluşlarının yardım ve desteklerini istedik. Yardım çağrımıza destek oldular. Nihayet ilimizi teşrif eden Spor Bakanımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun Kurtik’te uluslararası düzeyde kayak merkezi projesinin müjdesini verdi. İnşallah darısı ilimizi 3.ligde temsil eden Muşsporda.

İnanıyorum ki Muşspor’a sahip çıktığımızda kulüp başkanı ve yöneticilerinin tecrübe ve gayretleriyle takımımız üst liglere yükselecektir. Takıma destek olunmadığı takdirde bulunduğu yerden alt liglere düşen köklü kulüplerle aynı makûs kaderi paylaşacağı açıktır. Bu yüzden herkesi Muşspor’a maddi ve manevi destek vermeye davet ediyorum.

Reklam
Reklam