Reklam
Reklam

AYGAD heyeti Hanönü’nde temaslarda bulundu

Anadolu Yazarlar ve Gazeteciler Derneği (AYGAD) Karadeniz Kültür Gezisi programı kapsamında Kastamonu’nun Hanönü ilçesinde, Hanönü Belediye Başkanı Serkan Uçar’ın misafiri oldu. İlk olarak AYGAD heyetinde bulunan İzzet Aydının annesi Melek ve babası Mustafa Aydın çiftinin misafiri olan heyete Kastamonu’nun yöresel lezzetleri ikram edildi. Yöresel türkülerin de seslendirildiği programda kır yaşamına dair sohbet edildi. Gazetecilerden oluşan […]

AYGAD heyeti Hanönü’nde temaslarda bulundu
  • Yayınlanma16 Temmuz 2022 07:28

Anadolu Yazarlar ve Gazeteciler Derneği (AYGAD) Karadeniz Kültür Gezisi programı kapsamında Kastamonu’nun Hanönü ilçesinde, Hanönü Belediye Başkanı Serkan Uçar’ın misafiri oldu.

İlk olarak AYGAD heyetinde bulunan İzzet Aydının annesi Melek ve babası Mustafa Aydın çiftinin misafiri olan heyete Kastamonu’nun yöresel lezzetleri ikram edildi. Yöresel türkülerin de seslendirildiği programda kır yaşamına dair sohbet edildi.

Gazetecilerden oluşan heyet daha sonra Hanönü Belediye Başkanı Uçar’ın misafiri oldu. Gazetecilere çay ve tatlı ikram edildi. İlçelerini tanıtan ve yapılan hizmetleri anlatan Başkan Uçar, Kastamonu’nun tarihi ve kültürel önemine dikkat çekti. İlçelerinin ve Kastamonu’nun turistik değerlerinin her geçen gün daha iyi anlaşılması için çalıştıklarını ifade eden Başkan Uçar, “Sizleri aramızda görmekten mutluluk duyduk. Hanönü ilçesi küçük ama etkisi büyük bir ilçe. Hanönü Hz. Şeyh Şaban’ın doğum yeridir. Bizler de bunun bereketini ve maneviyatını yaşıyoruz. Hizmette ikinci dönemim. Hiçbir zaman basın ile tartışmam olmamıştır. İnşallah da olmaz. İlçemiz pirinç, pancar, kenevir mahsulleri ve son zamanda da madenciliği ile önem taşıyor.  Yeşil Enerji yani kendi enerjisini yapan tek belediyeyiz. Bu yörenin insanları misafirperver, mütevazı ve devlete isyan etmeyen insanlardır. Burada 300 yıl önce maden üzerine çalışmalar yapıldığını tespit ettik. 2014 yılından beri enerji üretimi üzerine çalışıyoruz. Kastamonu’ya turizm açısından gelmek isteyen insanlar var. Hanönü’nden başlayan sufi rota oluşturma planı isteği üzerine çalışıyoruz. Bizler bu rotalar ile doğa, turizm ve inanç olarak ileride gezilecek yerler oluşturacağız. Ben hepinize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Işıkdağ: Amacımız katkı sunmak

AYGAD Başkanı Ahmet Işıkdağ ise Belediye Başkanı Uçar’a misafirperverlikleri dolayısıyla teşekkür etti. AYGAD ve AYGAD’ın kültür gezileri hakkında bilgi veren Başkan Işıkdağ, amaçlarının kültürel mirasa katkı sunmak olduğunu kaydetti. Başkan Işıkdağ, “Ülkemizin tarihi ve turistik güzelliklerini aktarmak kadar bu potansiyelin olduğu yerleri yazmak ve aydınlığa çıkarmak için de mücadele ediyoruz. Kastamonu da bu potansiyelin olduğunu gördük ancak gerekli tanıtım ve çalışmalara daha fazla önem verilmesi gerekiyor. Bizler de bu işin önemli bir parçasıyız ve elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Hanönü Belediye Başkanı Serkan Uçar, AYGAD Başkanı Ahmet Işıkdağ’a 3 boyutlu olarak özel hazırlanan Hanönü plaketini hediye etti.