Reklam
Reklam

Âşık Veysel Esenyurt’ta Anıldı

Esenyurt Belediyesi ile Esenyurt Sivaslılar Kültür Evi Derneği’nin birlikte düzenlediği etkinlik ile âşıklık geleneğinin en büyük temsilcilerinden olan Halk Ozanı Âşık Veysel Şatıroğlu vefatının 50. yılında anıldı. Âşık Veysel’in vefatının 50’nci yıl dönümü UNESCO anma ve kutlama yıl dönümleri programına alınmıştı. Bu kapsamda Esenyurt Belediyesi ile Esenyurt Sivaslılar Kültür Evi Derneği’nin ortak düzenlediği program Esenyurt […]

Âşık Veysel Esenyurt’ta Anıldı
  • Yayınlanma22 Aralık 2023 11:24

Esenyurt Belediyesi ile Esenyurt Sivaslılar Kültür Evi Derneği’nin birlikte düzenlediği etkinlik ile âşıklık geleneğinin en büyük temsilcilerinden olan Halk Ozanı Âşık Veysel Şatıroğlu vefatının 50. yılında anıldı.

Âşık Veysel’in vefatının 50’nci yıl dönümü UNESCO anma ve kutlama yıl dönümleri programına alınmıştı. Bu kapsamda Esenyurt Belediyesi ile Esenyurt Sivaslılar Kültür Evi Derneği’nin ortak düzenlediği program Esenyurt Kültür Merkezi’nde yapıldı. Programda Âşık Veysel’in torunu Eğitimci-Araştırmacı Gündüz Şatıroğlu dedesini anlatırken, Türk halk müziği sanatçıları Sabahat Akkiraz ve Şahin Aydın, ünlü ozanın eserlerini seslendirdi. Programa Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt’un yanı sıra İl Dernekler Birliği Başkanı Orhan Onur, Esenyurt Sivaslılar Kültür Evi Derneği Başkanı Ünsal Akkaya, siyasi parti temsilcileri, meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Torunu Gündüz Şatıroğlu dedesini anlattı

Açılış konuşmalarının ardından sahneye çıkan Âşık Veysel’in torunu Gündüz Şatıroğlu, aile albümünde yer alan fotoğraflardan derlediği ve “Karanlıktan Aydınlığa Dedem Âşık Veysel” isimli dijital gösterim eşliğinde dedesi Veysel’i anlattı. Şatıroğlu’nun ardından Türk halk müziği sanatçısı Sabahat Akkiraz ve Şahin Aydın sahne aldı. Akkiraz ve Aydın sahnede; Âşık Veysel’in; “Anlatmam Derdimi Dertsiz İnsana, Ben Gidersem Sazım Sen Kal, Beni Hor Görme Kardeşim, Uzun İnce Bir Yoldayım” gibi gönüllere taht kurmuş türkülerini seslendirdi.

“Türkiye coğrafyasının her bir köşesinde ayrı değerimiz var”

Âşık Veysel’in şiirlerinin yüzyıllarca dillerden düşmeyeceğini vurgulayan Başkan Bozkurt konuşmasında; “Anadolu geleneğinin önemli temsilcisi olan ozanımızın düşüncelerinin yalnızca bu günlerde değil, yüzyıllarca yaşayacağına inanıyorum. ‘Benim sadık yârim kara topraktır’ diye seslendiği bir dizesine bile onlarca kitap yazılır. ‘Güzelliğin on para etmez, bu bendeki aşk olmasa’ eserini saatlerce düşünüp, konuşursunuz üzerine. Bu nedenle Veysel’i anmamız, hatırlamamız hem ona olan saygıdan hem de kültürümüze sahip çıkmamızdan dolayı çok önemli. Âşık Veysel’i bir kez daha saygıyla anıyorum” dedi.

Reklam
Reklam